Vintage šaty – udržitelná svatební alternativa?

Alternativní svatební šaty

Vrátit život šatům s minulostí

Studené ruce pomalu proplétám bělostnými látkami. Konečky prstů cítím jemné vrásky času, které se jen nepatrně vepsaly do materiálů toužících znovu po životě. Proč tolik prahneme po všem novém a nablýskaném… Vždyť kolem sebe máme tolik co využít. 

Každý rok si u nás své ano řekne asi deset tisíc párů. Každá nevěsta chce být ve svůj den okouzlující a nádherná. Za tímto pocitem ale nestojí svatební šaty z nejnovější kolekce. Udržitelnost a zmírnění dopadů konzumního stylu života se pomalu začíná lidem dostávat pod kůži. Vždyť naše babičky věděly, že všechno, co v životě potřebujeme, už máme, a právě touto cestou jsme se vydaly s TVORBOU.

Naše babičky žily vintage, aniž o tom věděly

Před padesáti lety lidem k životu stačilo mnohem méně. Méně prostoru pro bydlení, méně peněz, méně věcí v šatníku. Rodiny mívaly často doma šicí stroj, který byl jejich jediným zdrojem módních i praktických kousků. Pod rukama tak ženám vznikaly originální šaty, které nebyly nikde jinde k vidění. Když se takovéto kousky dědily z generace na generaci, byly to poklady, které s sebou nesly příběh a radost z každého nošení. 

Kam se vytratilo udržitelné a smysluplné zacházení se svatební módou?

Vzájemné půjčování svatebních šatů bývalo dříve běžnou praxí. Šaty se půjčovaly a dědily po sourozencích, po spolužačkách i po maminkách. Proč se tomu dnes tak bráníme? Možná, že jedináčci nemají po kom dědit, nebo že rodinné vztahy nejsou už tak pevně svázány, jak tomu bylo v dřívějších časech. Co když právě toto je impulz k tomu setkat se s babičkou a u kávy si popovídat o jejím svatebním dni, načerpat inspiraci, poučit se z chyb a celkově získat nadhled nad touto rychlou dobou, která tolik tlačí na dokonalost? Prohlédnout si fotky z babiččiny svatby a se zatajeným dechem si představovat, jaké pocity ve svých šatech zažívala. V TVORBOU dáváme šanci nejrůznějším typům šatů a pod našima rukama přeměňujeme pro někoho možná zastaralé kousky v bělostný poklad.

Budoucnost je v půjčování

Představte si svět, kde není potřeba vyrábět nové svatební šaty, protože nevěsty si můžou vybrat z těch, co už existují a které jsou pečlivě a s láskou opečovávané. Jsme přesvědčeny, že toto je správný směr, kterým by se v budoucnu mohly nevěsty vydávat za svým vysněným dnem. Nejdůležitějším faktorem fungování této myšlenky je existence cirkulární ekonomiky, která je ohleduplná k přírodě a zároveň dává možnost opakovaně využívat cenné materiály, které udržuje v oběhu co nejdéle. 

3 výhody cirkulární ekonomiky

  • Mění odpad v suroviny
  • Využívá obnovitelné zdroje
  • Eliminuje dodavatelský řetězec

Může se to zdát trochu jako sci-fi, ale dokonalá cirkulární ekonomika za sebou nezanechává žádný odpad a veškerý přebytečný materiál dokáže užitečně zpracovat. Už jednou vyrobené šaty tak obíhají v nekonečné smyčce, která nezatěžuje planetu ani naši peněženku.

O to tady jde!

Rozhodly jsme se následovat svůj sen o udržitelné módě a lepším světě. Celá staletí se lidé zajímali jen o sebe a svůj prospěch na úkor naší planety. To je potřeba změnit ve všech oblastech a zejména svatební průmysl je jedním z velkých témat udržitelnosti. Celý koncept TVORBOU vznikl v roce 2016 jako reakce na fenomén fast fashion. Odráží potřebu smysluplně vracet oblečení zpět mezi lidi.

Kouzlo konceptu svatební od TVORBOU je v univerzálnosti. Svatební šaty v naší půjčovně jsou mnohdy upraveny z menších konfekčních velikostí. V dřívějších dobách se ženy vdávaly kolem 18. roku života, a tak není divu, že dnešním nevěstám by tyto modely nemusely padnout. Přešitím na větší velikosti se tak nevěstám otevírají nové možnosti výběru. 

Nejde nám o to vrátit se do minulosti a parodovat svatby např. 70. let. Chceme dostat do oběhu zajímavé kousky, upravit je na dnešní poměry, podtrhnout siluetu a v kontrastu s moderními doplňky dodat svatebnímu outfitu nadčasový styl.

3 tipy pro udržitelnější svatbu

1. Dejte svatebním šatům druhou šanci

Bazary, půjčovny, second handy. Navštivte místo tradičního svatebního salonu alternativu nabízející přidanou hodnotu. TVORBOU také spolupracuje s mladými designéry, jejichž modely navracíme z přehlídkových mol k zákaznicím jako jedinečnou nositelnou svatební módu. Nebo si prostě půjčte šaty maminky či babičky a nechte si je upravit podle svých představ.

2. Lokálně pěstované květiny a výzdoba

Občas si to lidé neuvědomují, ale většina květin v květinářství musí putovat tisíce kilometrů než se dostanou na místo svého prodeje. Přitom natrhat květiny na louce nebo na zahrádce je o tolik snazší, výhodnější a hlavně osobitější. Také svatební výzdoba se dá nádherně zařídit svépomocí, třeba ze zavařovaček, starých lahví nebo květináčků.

3. Jídlo a pití, co neputuje přes půlku planety

Co by asi svatebčané řekli na to, kdyby na stolech místo plechovek coca coly stály karafy s lokálními bylinkovými sirupy? Místo kaviáru obložené zeleninové mísy od místních farmářů a místo lahvového piva celý sud, který se po svatbě vrátí do místního pivovaru? Nezapomínejme na to, že cokoliv koupené od českých výrobců nemuselo putovat přes půlku světa – tím jsme planetě také pomohli. Zaplať pánbůh na vlastní kůži pociťujeme, že lokálnost se stává trendem nejen na svatbách.

text: Lucie Monsportová | úvodní foto: Veronika Karmazínova @veronika.matej | foto: Kateřina Kašparová @kk_photostories

Nákupní košík