Oprava oblečení plstěním

Udělala se vám dírka v oblíbeném vlněném svetru? Nezoufejte. Vlněné oblečení, na kterém se podepsal zub času, nebo které má vadu, se dá v řadě případů zachránit. To dá rozum. Jednou z metod oné záchrany je plstění – propichování ovčího rouna (vlny) speciální jehlou. Během této metody se vlákna, která na sobě mají šupinky, zapletou do sebe, tzv. zaplstí se. Garantujeme, že tahle forma opravování oblečení vás bude bavit. Kdo plstění jednou zkusí, už nebude chtít přestat, takže pozor na vytváření děr jen tak pro nic za nic.:)

Jak opravit vlněný svetr? Pomocí plstění!
Plstící jehla, mykané ovčí rouno. Nůžky během plstění zásadně nepotřebujeme.

Co budete na plstění potřebovat

 • plstící jehla

Nástroj, bez kterého bychom se neobešli. Speciální jehla má na sobě zoubky, do kterých se vlna zachytává a snadno prochází materiálem.

 • ovčí rouno

Rouno můžete vybírat z nepřeberného množství druhů a barev od česaného 100% merina po vlnu mykanou.

 • podložka

Polystyrenová kostka, kus molitanu, přírodní mořská houba, speciální plstící podložka, vlastně cokoliv, co máte po ruce a co můžete vložit pod opravovanou dírku.

Postup plstění

 1. Připravte si vlněné oblečení s nejméně jednou dírkou. Překvapivě.
 2. Vypodložte si dírku vhodně zvolenou podložkou (materiál, velikost). Oblečení na podložce zbytečně nenatahujte a netvarujte, aby i po zaplstění díry mělo stále stejný tvar a nebylo deformované.
 3. Odtrhneme si kousek vlny z česance. Zdůrazňuji odtrhneme, v žádném případě nestříháme, protože konce ustřižené nůžkami se třepí a nezaplstí se.
 4. Vytvarujeme si z vlny tvar, který se nám líbí (např. kolečko, srdíčko aj.) a chomáček přiložíme na dírku nad podložkou.
 5. Několika vpichy plstící jehlou rouno přichytíme a postupně hrotem jehly dotvarujeme.
 6. Pícháme, tedy plstíme, jednoduše řečeno vytváříme jednolitý povrch, který postupně vytenčujeme. V praxi to funguje tak, že šupinky rouna, se kterým pracujeme, se zapustí/zaseknou do šupinek poškozeného vlněného materiálu. Obecně platí, že čím vyšší procento vlny je ve spravovaném oblečení obsaženo, tím lépe nám zaplstění logicky funguje.
 7. Upravíme zaplstěnou díru i z druhé strany, čili obrátíme oblečení do rubu a propichujeme jehlou do té doby, než budeme s výsledkem spokojeni.
 8. Opravené oblečení s láskou opět nosíme a pečujeme o něj tak, aby nám vydrželo co nejdéle. Jak opravit díru ve svetru, to už totiž víte.

Kde nakoupit potřeby na plstění

Výtvarné potřeby Kreativ | Stoklasa | Denore | Momo Chrudim a u mnoha dalších prodejců, stačí jen do Googlu zadat klíčová slova jako “potřeby na plstění”.

text, video, foto: Veronika Karmazínová @veronika.matej | úvodní foto: Tereza Boucká @mujdiar

Shopping Cart